Wyższy Standard Szkoleń dla Zawodów Medycznych – Reforma Kształcenia Podyplomowego
23.10.2024
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Minister Zdrowia.
Nowe przepisy przewidują utworzenie jednej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich medycznych grup zawodowych. Będzie to możliwe dzięki połączeniu Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Rozwiązanie to pozwoli na zapewnienie wysokiego standardu szkoleń dla każdego z zawodów medycznych, które działają w sektorze ochrony zdrowia.
Zadania dotyczące kształcenia podyplomowego w zawodach medycznych są obecnie realizowane przez dwa podmioty. Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego, m.in. lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych czy ratowników medycznych, odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Natomiast kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych jest monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
Celem nowelizacji jest nie tylko optymalizacja struktury kształcenia podyplomowego, ale także wzmocnienie jakości edukacji wszystkich zawodów medycznych. Proponowane zmiany pozwolą na lepsze dostosowanie systemu kształcenia do dynamicznie zmieniających się potrzeb sektora ochrony zdrowia, dotyczące dostępności, specyfiki i metod kształcenia podyplomowego.
Najważniejsze rozwiązania:
- Ułatwiony dostęp do działalności naukowej i badawczej: Pielęgniarki i położne zyskają łatwiejszy dostęp do prowadzenia działalności naukowej oraz dydaktycznej.
- Ujednolicenie procesu przeprowadzania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego: Podniesienie poziomu standaryzacji poprzez wprowadzenie jednolitych kryteriów egzaminacyjnych dla wszystkich zawodów medycznych, w tym pielęgniarek i położnych.
- Akredytacja organizatorów specjalizacji: Nowe przepisy umożliwią prowadzenie specjalizacji pielęgniarek i położnych przez organizatorów kształcenia, którzy posiadają akredytację dyrektora CMKP.
- Dotacja dla CMKP: Finansowe wsparcie będzie mogło być przeznaczone na utrzymanie i rozwój potencjału Centrum oraz rozwój zawodowy pracowników.
- Uznawanie zagranicznych kwalifikacji specjalistycznych: Minister Zdrowia będzie mógł uznawać tytuł specjalisty uzyskany przez pielęgniarkę lub położną w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przed 1 stycznia 2021 roku. Tytuł ten będzie równoważny polskiemu tytułowi specjalisty, w określonej lub mającej zastosowanie, dziedzinie pielęgniarstwa w ochronie zdrowia w Polsce.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, z wyjątkiem wybranych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.