Przerwa w wykonywaniu zawodu
Przeszkolenie po przerwie w okresie stanu zagrożenia epidemiologicznego
Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 174, poz. 1039) Art. 26.:
1. Pielęgniarka lub położna, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat,
a zamierzają podjąć jego wykonywanie, mają obowiązek zawiadomić o tym właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych i odbyć trwające nie dłużej niż 6 miesięcy przeszkolenie pod nadzorem innej osoby uprawnionej do wykonywania odpowiednio zawodu pielęgniarki lub położnej, legitymującej się co najmniej 5-letnim doświadczeniem zawodowym, zwanej dalej „opiekunem”. Opiekuna wskazuje kierownik podmiotu, w którym odbywa się przeszkolenie.
2. Okręgowa rada pielęgniarek i położnych określi miejsce, czas trwania i program przeszkolenia dla pielęgniarki i położnej,
o których mowa w ust. 1.
2a. Okres przeszkolenia określonego zgodnie z ust. 2 wlicza się do okresu wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej.
2b. Okres niewykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej rozpoczyna się z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia umowy
lub stosunku, o których mowa w art. 19 ust. 1 pkt 1–3, albo porozumienia – w przypadku wykonywania zawodu w ramach wolontariatu, oraz z dniem zakończenia lub zawieszenia wykonywania praktyki zawodowej.
3. Przeszkolenie może odbyć się również na podstawie umowy o pracę u pracodawcy, który zatrudnia albo ma zamiar zatrudnić pielęgniarkę lub położną, o których mowa w ust. 1, z zachowaniem warunków określonych w ust. 1.
4. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych określi, w drodze uchwały, ramowy program przeszkolenia, sposób i tryb odbywania oraz zaliczenia przeszkolenia, mając na uwadze konieczność odnowienia wiedzy i umiejętności praktycznych przez pielęgniarki i położne powracające do wykonywania zawodu oraz czas, w którym pielęgniarka i położna nie wykonywały zawodu.
5. W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pielęgniarka lub położna, o której mowa w ust. 1, jest zwolniona z odbycia przeszkolenia, o którym mowa w ust. 1, pod warunkiem że przez pierwsze 3 miesiące wykonywania zawodu udziela świadczeń zdrowotnych pod nadzorem innej pielęgniarki lub położnej.
Niewykonywanie zawodu przez pielęgniarkę/położną przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat nie powoduje utraty prawa wykonywania zawodu.
Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 174, poz. 1039), która obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. dopuszcza następujące formy wykonywania zawodu pielęgniarki /położnej:
- umowa o pracę,
- w ramach stosunku służbowego,
- na podstawie umowy cywilnoprawnej w ramach wolontariatu lub
- wykonywanie działalności leczniczej w formie praktyki zawodowej zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej; Dz. U. Nr 112, poz. 654)
przerywa bieg 5-letniej przerwy w wykonywaniu zawodu. W przypadku podjęcia wykonywania zawodu przed upływem 5 lat, pielęgniarka / położna nie jest bowiem w żaden sposób ograniczona w wykonywaniu zawodu. Natomiast w przypadku zaistniałej przerwy zgodnie z art. 26 wyżej wymienionej powinna odbyć przeszkolenie.
Pielęgniarka/Położna, która zamierza wrócić do wykonywania zawodu przed podjęciem pracy powinna odbyć stosowne przeszkolenie. Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Zamościu podjęła uchwałę Nr 248/VII/17 z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie przyjęcia programu, sposobu trybu odbywania oraz zaliczania przez pielęgniarkę lub położną, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat.
Osoba która zamierza odbyć przeszkolenia zgłasza się do Okręgowej Izby w celu wypełnienia stosownego wniosku, oraz złożenia niezbędnych dokumentów:
- Prawo wykonywania zawodu
- Zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu
- Świadectwa pracy lub inne dokumenty poświadczające zatrudnienie
- Aktualne zaświadczenie od lekarza medycyny pracy do celów sanitarno -epidemiologicznych
- Udokumentowane szczepienie przeciw WZW typu B
- Ubezpieczenie Odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie od zakażeń po ekspozycji
Okres przeszkolenia jest uzależniony od przerwy w niewykonywaniu zawodu przez pielęgniarkę / położną i wynosi:
- Przerwa powyżej 5 lat do 10 lat – wymóg odbycia trzy miesięcznego przeszkolenia
- Przerwa powyżej 10 lat do 15 lat – wymóg odbycia czteromiesięcznego przeszkolenia
- Przerwa powyżej 15 lat do 20 lat – wymóg odbycia pięciomiesięcznego przeszkolenia
- Przerwa powyżej 20 lat – wymóg odbycia sześciomiesięcznego przeszkolenia
Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Zamościu ma podpisane porozumienia z podmiotami leczniczymi na obszarze działania naszej Izby, które spełniają wymogi do odbywania przeszkolenia
- Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu AL. Jana Pawła II 10
- Zamojski Szpital Niepubliczny Sp.z o.o.Zamościu ul. Peowiaków 1
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Szczebrzeszynie ul Klukowskiego 3
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lub. Al. Grunwaldzkie 1
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie ul. Piłsudskiego 11
- ARION Szpitale Sp. z o.o. w Biłgoraju ul. Dr. Pojaska 5